پروتوتایپ چیست؟

وقتی می‌گیم پروتوتایپ، معمولا یه تصویر گنگی تو ذهن بقیه هست و اکثرا هم پروتوتایپ رو با مراحل دیگه‌ای از طراحی اشتباه می‌گیرن، خیلی وقتا هم کلا سراغ پروتوتایپ نمیرن! ساده‌ترین پاسخ به سوال پروتوتایپ چیست؟ اینه: پروتوتایپ شبیه‌سازیه چیزیه که قرار هست آخر پروژه داشته باشیم! پروتوتایپ راه تست محصول قبل از پیاده‌سازیه. اگه تجربهٔ کاربر براتون مهمه، پس به ساخت پروتوتایپ نیاز دارین.

مراحلی از طراحی که پروتوتایپ نیستند!

به گفتهٔ جیمز ویلیامسون، پروتوتایپ با بقیه مراحل طراحی اشتباه گرفته میشه و وقتی می‌گیم پروتوتایپ کلمات وایرفریم، اسکچ و موکاپ تو ذهن افراد میاد ولی پروتوتایپ یه فرق خیلی اساسی با این‌ها داره، و اون تو تعاملی بودن پروتوتایپه! هم وایرفریم، هم اسکچ و هم موکاپ، تصاویر ثابتی از مراحل مختلف طراحی هستن و نمی‌تونن کار پروتوتایپ رو انجام بدن. با اسکچ می‌تونین ایده‌هاتون رو خیلی سریع تبدیل به طرح پیاده شده کنین و به بقیه نشون بدین و یا بتونین طرح اولیه‌تون رو اصلاح کنین. وایرفریم، یه ساختاری از نقشه‌ٔ کلی محصول شماست، خطوطی که نشون میده هر شیء کجا قرار می‌گیره، فارق از ظاهر و موشن‌هاش. موکاپ، یک تصویر گرافیکی از خروجی کار شماست، از موکاپ برای نشون دادن کار در یک فضای واقعی استفاده میشه.

به نظر ویلیامسون، پروتوتایپ یک مدل شبیه‌سازی شده از محصوله، مدلی که نشون میده محصول چه‌جوری قرار هست رفتار کنه. با پرتوتایپ می‌تونیم همون تجربه‌ای که می‌خوایم در نهایت از محصول داشته‌باشیم رو شبیه‌سازی کنیم، تستش کنیم و ایراداتش رو برطرف کنیم. تو هر مرحله از کار، با استفاده از ابزارهای مختلف تحت وب یا نرم‌افزارهای دسکتاپ، می‌تونیم از محصولمون پروتوتایپ درست کنیم. می‌تونین کل پروژه رو شبیه‌سازی کنین و یا فقط یه ویژگی خاص اون رو به صورت جداگانه بسازین و تست کنین!

تجربهٔ خوب از یه محصول، یه دفه به وجود نمیاد!

این که فکر کنیم میشینیم یه محصولی درست می‌کنیم و کاربر هم یه تجربهٔ خیلی خوبی اَزش خواهد داشت، یه مقدار نسبتا زیادی با واقعیت فاصله داره! واقعیت اینه که یه طراحی خوب از هیچی به وجود نمیاد. وقتی محصولی طراحی میشه، اون رو تست می‌کنیم، چه با پروتوتایپ و چه به ابزارهای دیگه، محصول باید زیر بار تست‌های مختلف بره، بازطراحی (Redesign) بشه و دوباره تست بشه و این فرایند مادامی که به یک تجربهٔ مناسب برسه، باید تکرار شه. هر تغییر یا اضافه کردن امکانات بیشتر به محصول هم باید همین فرایند رو تکرار کنه! ارزش پروتوتایپ به اینه که می‌تونه با هزینهٔ کمتر، محصول رو برای تست آماده کنه، تغییرات تو پروتوتایپ علاوه بر این که خیلی به طراحی محصول کمک می‌کنه، هزینه و زمان کمتری برای اعمال تغییرات نیاز داره و تو هزینه‌های محصول، صرفه‌جویی میشه.